Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Kopanki

Po raz pierwszy zapis o tej miejscowości pojawił się w 1791 roku jako HOLENDRY KOPANKI. Obecna nazwa funkcjonuje od 1902 roku. W dawnych czasach nazwa ta oznaczała mieszkanie wykopane w ziemi lub też dół, rów powstały po wykopaniu ziemi.
Historia Kopanek sięga 1755 roku, wtedy to powstała osada olęderska - niemieckich kolonistów sprowadzonych przez Karola Opalińskiego, którzy na miejscu wykarczowanego lasu utworzyli wioskę. Jednak pierwsze zapisy źródłowe o istniejącym tu osadnictwie pochodzą z 1752 roku. Są to księgi metrykalne parafii opalenickiej. Nazwa miejscowości prawdopodobnie wywodzi się od wzgórz morenowych w kształcie „kopanek" (drewnianych naczyń do ciasta), otaczających wioskę łagodnymi grzbietami od strony północnej, wschodniej i zachodniej ...". Do końca XIX wieku wieś zamieszkiwana była wyłącznie przez ludność niemiecką trudniąca się pracą na roli. Pierwszym osadnikiem polskiego pochodzenia był Walenty Drążkowiak z Michorzewka, który sprowadził się do Kopanek 1 października 1896 roku. Ruch osadniczy spowodował, że już w roku 1928 na ogólną liczbę 520 mieszkańców 340 było Polakami. Ta przewaga polskiej ludności została uwieńczona wyborem pierwszego polskiego sołtysa, którym został Władysław Wieczorek. Kopanki miały również swój udział w ruchach narodowo - wyzwoleńczych.

W 1896 roku w miejsce drewnianego budynku szkoły powstał nowy murowany - wyłącznie dla niemieckich dzieci. Polskie dzieci zmuszane są w tym czasie do nauki w szkołach w ościennych wioskach. Praktyka ta spotkała się ze stanowczym sprzeciwem. W 1924 r. dochodzi do strajku wynikiem, którego w Kopankach powstaje szkoła parytetyczna z polskim językiem nauczania. Szkoła w Kopankach działa do dnia dzisiejszego.

Kopanki dużą szansę dla siebie widzą w rozwoju turystyki. To właśnie bogactwo lasów, istniejące szlaki rowerowe, kompleks boisk przy szkole i miejsce na biwak stanowią dobre podstawy dla dalszych działań w tym kierunku. Niewątpliwie największą atrakcją Kopanek jest powstałe w 1999 roku na strychu szkoły jedyne w Polsce i prawdopodobnie także w Europie obserwatorium nietoperzy „BATMANÓWKA". Od wiosny do jesieni można oglądać letnią kolonię lęgową nocka dużego. W szkole została wydzielona specjalna sala z ekspozycją poświęconą nietoperzom, można również wysłuchać prelekcji na ich temat. Obserwatorium jest wspólnym dziełem władz szkoły i Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra".

Gminy członkowskie