Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Kuślin

azwa wsi jest formą dzierżawczą od nazwiska Kus (Kęs) lub Kusiel. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1404 r. (Cuslino). Ostatecznie nazwę dzisiejsza wprowadzono w 1921 roku.
Była własnością szlachecką w składzie dóbr opalenickich, a w 1488 r. wymieniona za Strzyżmin przeszła na Strzeżmińskich, którzy odtąd zaczęli używać nazwiska Kuślińscy. Przywilejem z 30 V 1741 r. została przeniesiona na prawa osady olęderskiej, co wywołało określony skład ludnościowy (80% mieszkańców stanowili Niemcy). Z tego powodu władze pruskie w 2 poł. XIX w. umieściły siedzibę gminy właśnie tutaj. Powstańcy wielkopolscy zajęli tutejszy urząd komisji obwodowej, zdobywając 25 karabinów (1 I 1919 r.). Ludność niemiecka opuściła Kuślin po II wojnie światowej, a na jej miejsce przybyli nowi mieszkańcy (głównie ze terenów Polski wsch.).

W centrum Kuślina wznosi się neogotycki kościół poewangelicki z 1882 r.. Obecnie jest to kościół parafialny Zmartwychwstania Pańskiego, przy którym od 1979 r. istnieje parafia. Jest to budowla z nietynkowanych cegieł, z wieżą od strony zach. Na bruku przed wejściem widnieje data powstania kościoła. Na płd. od kościoła położony jest przebudowany młyn z 1911 r.

Budynek OSP

Leśniczówka na trasie Wąsowo - Kuślin

Gminy członkowskie