Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Podrzewie

Nazwa wsi jest odzwierciedleniem krajobrazu okolicy. Leży przy międzynarodowej trasie łączącej Warszawę z Berlinem. Pierwsza wzmianka o Podrzewiu pochodzi sprzed 700 lat. Mieszkańcy Podrzewia brali udział w Powstaniu Wielkopolskim i Kampanii Wrześniowej, o czym świadczą zachowane pamiątki. Jedną z atrakcji turystycznych wsi jest dwór murowany, który pochodzi z ok. 1930 roku. Typowo niemiecki dwór - jakby willa przeniesiony żywcem z miasta, zupełne przeciwieństwo polskich rezydencji rodzinnych. Na elewacjach detale pseudosecesyjne. Dawniej był własnością rodziny Bonse, a cały majątek zajmował powierzchnie 276 hektarów. Obecnie po gruntownej odbudowie od kilku lat znajduje się w rękach prywatnych. Został przemianowany na hotel. Inną z atrakcji jest dąb bezszypułkowy, który rośnie przy dworku w grupie drzew będących pozostałością parku podworskiego.

Na budynku szkolnym znajduje się tablica pamiątkowa ku czci Kazimierza Baranieckiego byłego jej kierownika, zamordowanego w Katyniu.

Kuźnia z roku 1886 to budynek murowany, połączony z dawnym budynkiem mieszkalnym. Kuźnia używana okresowo. Wewnątrz palenisko, kowadło i zestaw narzędzi kowalskich.

W skład zespołu zabudowań dawnego folwarku wchodzi między innymi obora. Jest to budynek ceglany z 1907, o dachu dwuspadowym krytym dachówką, przerobiony następnie na chlew. Oprócz niego zachował się również budynek byłego magazynu.

Kaplica oraz obelisk poświęcony Janowi Pawłowi II.


Boisko sportowe.


Budynek dawnej poczty.

Gminy członkowskie