Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Funkcjonowanie LGD współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Międzypokoleniowe spotkanie ze smakiem w Chełmnie

dodano: 2017-07-11 07:43

5 lipca br. w świetlicy wiejskiej w Chełmnie odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu pn. „Międzypokoleniowe spotkania ze smakiem”.  Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Pniewskich Amazonek „Razem Raźniej”, współpracujące z sołtysami z terenu gminy Pniewy oraz pracownikami Urzędu Miejskiego Pniewy i Ośrodka Pomocy Społecznej w Pniewach.

Mieszkańcy Chełmna – przedstawiciele różnych pokoleń – uczestniczyli w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez p. Urszulę Sawczyn. Wspólnie przygotowano potrawy kuchni wielkopolskiej. Tradycyjna „szneka z glancem”, jak i wiele innych smakołyków, znalazły się na stole, przy którym zebrani wspólnie spędzili czas, wymieniając swoje doświadczenia.

Kolejne spotkanie integrujące pokolenia już niebawem w świetlicy w Rudce.

Zadanie dofinansowane jest ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Ośrodek „Działaj Lokalnie” – Lokalną Grupę Działania KOLD.

Pierwsze takie „spotkanie ze smakiem” odbyło się w dniu 20 czerwca w świetlicy wiejskiej w Zamorzu. Licznie zgromadzeni mieszkańcy mogli „skosztować” międzypokoleniowej współpracy i „rozbudzić swój apetyt” na aktywność. Podczas zajęć warsztatowych prowadzonych przez p. Urszulę Sawczyn, mieszkańcy uczestniczyli w przygotowaniu potraw, m.in. gołąbków z kaszą gryczaną, wiosennych sałatek, kompotu z rabarbaru i truskawek, by wreszcie zasiąść do stołu, skosztować własnoręcznie przygotowanych dań, ale co najważniejsze – spędzić razem czas. Na wyróżnienie zasługuje zwłaszcza zaangażowanie dzieci w przygotowanie kulinarnych specjałów i ich aktywność podczas spotkania. Kolejne spotkanie już niebawem w świetlicy w Chełmnie.