Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Rudniki

Pierwsze wzmianki o wiosce pochodzą z roku 1388, gdzie wymieniany jest Przybilislaus de Rudniky. Ostateczna nazwa ukształtował się w 1921 roku. Nazwa miejscowości wywodzi się najprawdopodobniej od rudy darniowej wydobywanej dawniej w tej okolicy.
Między XVI a XVII wiekiem wieś należała do Opalińskich z Bnina. W okresie międzywojennym tutejszy majątek około 685 ha należał do Tadeusza Raczyńskiego.

Głównym punktem wioski jest pochodzący z 1925 roku dwór neoklasyczny, w której obecnie ma swoją siedzibę szkoła podstawowa im. Andrzeja i Władysława Niegolewskich. Budynek charakteryzuje się dwuspadowym dachem z okienkami oraz sięgającym do połowy dachu czterokolumnowym portykiem jońskim. Jest tu również około 1,5 ha park krajobrazowy, w którym obok grabów, platanów, lip drobno i szerokolistnych występują także topole włoskie.

Na terenie dzisiejszej Spółdzielni Produkcji Rolnej „ROLNIK" zachowała się chlewnia z 1871 oraz nietynkowany trzykondygnacyjny spichlerz z końca XIX w.

W Rudnikach zachował się ponadto ostatni na terenie gminy drewniany wiatrak koźlak z 1815 roku.

W Rudnikach znajduje się także kaplica oraz przydrożna kapliczka.

Gminy członkowskie